29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

bashkitë

Bashkitë e “qeta” kërkojnë projekte turistike – Eksperti: Turizmi industrial po preferohet nga të huajt

Turizmi në Shqipëri po kërkon të shtrihet edhe në ato qytete që janë pa fluksë vizitorësh. Kështu bashkitë kanë nisur të hapin ofertat për...

Ndryshon rregullorja për Parqet Teknologjike – Aplikim me procedurë jokonkurruese nga Bashkitë dhe Institucionet publike

Këshilli i Ministrave ka ndërmarrë disa ndryshime të rëndësishme në rregulloren që përcakton mënyrën si përzgjidhen zhvilluesit e Parqeve Teknologjike. Ndryshimet u hapin rrugën...

BB, 80 mln USD kredi për mbetjet – Projekti ka në fokus bashkitë e pellgut të lumit Vjosa. Përfitojnë 138.800 banorë

Banka Botërore ka miratuar projektin “Mjedisi i pastër dhe i qendrueshëm për dete blu” për Shqipërinë, me vlerë prej 80 milionë dollarësh, që do...

Objektet kulturore të vjedhura, Qeveria krijon data bazë të posaçme – Do mblidhet informacion nga Policia, Doganat, Bashkitë, bashkësitë fetare, INTERPOL

Ndërsa vjedhja e objekteve të kultit është një fenomen që shoqëron vendin prej dekadash, Qeveria ka vendosur që të gjitha këto objekte t’i pasqyrojë...

Fondi për digat e rrezikuara – Buxheti 2024 do të mbështesë 9 projekte. Duhet të aplikojnë bashkitë

Bashkitë do kenë mundësi të përfitojnë nga “Fondi për Digat” gjatë vitit që vjen për të rehabilituar digat e rezervuarëve, ndërkohë që sipas buxhetit...

Kursim nga ndriçimi publik LED – Masterplan për 5 qytete, redukton ndjeshëm faturat e energjisë për bashkitë

Agjencia për Eficiencën e Energjisë do të hartojë masterplanin për ndriçim publik eficient në 5 qytete të vendit, duke synuar reduktimin e faturave të...

Rënia më e madhe te taksa e pasurisë, Bashkitë po mbledhin më pak të ardhura se një vit më parë

Bashkitë po mbledhin më pak të ardhura këtë vit. Të dhënat nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë tregojnë se 61 njësitë e pushtetit vendor...

Gati taksimi i pronës! Arsyet e vonesës së reformës – Raporti/ Shkaqet natyrore dhe bashkitë penguan procesin

Nga Janari i vitit 2026 parashikohet të hyjë në fuqi formula e re taksimit të banesave dhe tokave bujqësore për qytetarët shqiptarë, ku detyrimet...

Sa para’ mbledhin bashkitë nga taksa e pasurisë? – 31 njësi vendore, performancë negative. “Të mëdhenjtë” furnizohen më shumë

Të ardhurat jo në nivelin e duhur nga taksa e pasurisë kanë shtyrë qeverinë që të iniciojë ndryshime. Referuar të dhënave zyrtare të Ministrisë...

Sa para mbledhin bashkitë nga taksa e hotelit? – 75% arkëtohet vetëm nga 5 qytete, informaliteti i lartë dëmton vendorët

Taksa e hotelit është një ndër zërat që kontribuuon në buxhetet e bashkive në të gjithë vendin dhe me rritjen e numrit të turistëve,...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications