36.5 C
Tirana
E martë, 23 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

informaliteti

Sa para mbledhin bashkitë nga taksa e hotelit? – 75% arkëtohet vetëm nga 5 qytete, informaliteti i lartë dëmton vendorët

Taksa e hotelit është një ndër zërat që kontribuuon në buxhetet e bashkive në të gjithë vendin dhe me rritjen e numrit të turistëve,...

Informaliteti në ekonomi, ekspertët: Ka nevojë për disa elemente që aksionet të funksionojnë

Informaliteti ka qenë një problem i përhershëm i ekonomisë shqiptare, i evidentuar nga të gjitha qeverisë, por të gjitha kanë dështuar që ta luftojnë....

Informaliteti “mbyt” taksitë, rrethet pushtojnë Tiranën – Shoqata fajëson pushtetin vendor: Jemi me humbje, paguajmë taksa më të larta

Dyndja e taksive të rretheve në Tiranë për fitime më të larta por dhe taksa më të ulëta, ka ngritur shqetësimin e taksistëve të...

“Institucionet po devijojnë ligjin” – Studimi i shoqatës së kontabilistëve: Të luftohet informaliteti nëpërmjet bashkëpunimit

Moszbatimi i ligjeve nga institucionet, mosaplikimi i penaliteteve ndaj individëve që sjellin inflacion informal në profesion dhe ofrimi i shërbimeve nga individë që nuk...

Informaliteti thellon humbjet te transporti urban kryeqytetas, 3 operatorë paralajmërojnë ndërprerje të shërbimit

Transporti urban në Tiranë përveç shtimit të kostove nga rritja e çmimit të naftës dhe problemit me rënien e fluksit të pasagjerëve, po...

Taksimi i profesioneve të lira, “barra do të bjerë mbi qytetarët, nuk zgjidhet informaliteti e pabarazitë”

Nisur nga viti i ardhshëm, noterët, agjentët imobiliarë, dentistët, mjekët, IT-të, guidat turistike, avokatët e një sërë të profesionesh që ofrojnë shërbime do të...

Civici: Borxhi publik dhe informaliteti janë sfidat kryesore të 2022. Në pikëpyetje investimet e huaja

Borxhi publik dhe informaliteti janë sfidat kryesore të vitit 2022 në aspektin ekonomik. Kështu u shpreh ekonomisti Ardian Civici në studion e “Dita jonë”, sipas të cilit, në pikëpyetje ngelen edhe investimet e huaja direkte, të cilat thekson ai janë oksigjen për ekonominë.

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications