25.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Tunelet dhe urat gjigante që lidhin Azinë me Europën! (FOTOT)

Duhen Lexuar

Me brigje të pjerrëta të mbushura me pallate private elegante, parqe pallatesh dhe korije shekullore, Bosfori është mishërimi i Stambollit. Kjo ngushticë 30 kilometra shkon nga Deti i Zi në veri deri në Detin Marmara në jug.

Përhapja urbane mbulon Evropën në perëndim dhe Azinë në lindje, fakte gjeografike që nxisin përshkrimin romantikisht evokues, por disi fantastik të Stambollit si një qytet që përshkon dy kontinente.

Teknikisht po, por Bosfori nuk është e vetmja rrugë ujore e qytetit. Pak para se të takohet me Detin Marmara, Briri i Artë i njohur lokalisht si Haliç degëzohet në veriperëndim. Përfundimisht del në brendësi, ndryshe nga Deti Marmara, i cili të çon në detin Egje nëpërmjet ngushticës së ngushtë të Dardaneleve.

Ditë e natë, cisterna dhe anije me kontejnerë janë të dukshme përgjatë horizontit pranë Ishujve Princeshë, duke pritur me durim radhën e tyre për të kaluar përgjatë rrugës së transportit.

Në mënyrë të ngjashme, banorët e Stambollit presin gjithashtu, në makina, në autobusë, trena dhe tragete. Sipas shifrave të vitit 2021, vetëm 16 milionë njerëz banojnë në Stamboll. Shumë prej tyre jetojnë në njërën anë të qytetit dhe punojnë në anën tjetër, që do të thotë se në çdo kohë një pjesë e madhe e popullsisë është në lëvizje.

Lundrimi në hartën rrugore të ngatërruar të qytetit mund të jetë kaotik në çdo kohë të ditës dhe ndonjëherë duket sikur është çudi që dikush arrin kudo, por ata përdorin rrugën, hekurudhën, anijen, urën dhe tunelin për të kaluar nga një kontinent në tjetrin.

Ura e Martirëve të 15 Korrikut (15 Temmuz Şehitler Köprüsü)

Ura e Fatih Sulltan Mehmetit

Ura Yavuz Sulltan Selim

Ura e Çannakale 1915

Tuneli i Euroazisë

Marmaray

Tragetet

Ata nuk janë mënyra më e shpejtë për të udhëtuar midis kontinenteve, por ka pak përvoja udhëtimi më të mira sesa të jesh në një traget që kalon mbi Bosfor.

Këmbët lart në parmakë dhe era në flokët tuaj, shikoni horizontin me minare të Stambollit duke rrëshqitur duke pirë një gllënjkë çaji të nxehtë turk dhe një kafshatë simit, një unazë brumë thartë të mbuluar me fara susami.

Minibusët e përbashkët të natës

Minibusët e përbashkët në Stamboll janë një kushëri i afërt i dolmuşit, autobusë të vegjël privatë të cilët udhëtojnë rrugë të caktuara si autobusët normalë, por marrin dhe zbresin pasagjerët sipas kërkesës.

Të dyja funksionojnë në bazë të parave të gatshme. Dolmuş e ka marrë emrin nga fjala e mbushur në turqisht. Sa pasagjerë ata mbajnë varet nga numri i trupave që mund të ngërthejnë (shumë, në rast se po pyesni veten) ndërsa minibusët e verdhë marrin vetëm aq njerëz sa ka vende.

Pas një nate jashtë në anën europiane të qytetit, pjesëmarrësit në festë shkojnë në stacionin e minibusit në sheshin Taksim. Shumica e pilotëve duket se kanë aspirata të Formula 1, kështu që sapo të mbushen, zakonisht bie në metal për një udhëtim të shpejtë në shtëpi.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications