10.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt 2024

Udhëheqësi më jetëgjatë në botë duket se do të sigurojë një mandat të ri pas 43 vitesh në pushtet!

Duhen Lexuar

Rezultatet preliminare të zgjedhjeve të publikuara nga qeveria e Guinesë Ekuatoriale të hënën treguan se partia në pushtet fitoi mbi 99% të votave të numëruara deri më tani në zgjedhjet presidenciale, legjislative dhe komunale të mbajtura të dielën.

Shteti i vogël, autoritar, prodhues i naftës i Afrikës Qendrore drejtohet nga Presidenti Teodoro Obiang, kreu i shtetit më jetëgjatë në botë, i cili po kërkon të zgjasë 43 vitet e tij në detyrë.

“Ajo që mbillni është ajo që korrni,” tha Obiang, 80 vjeç, i cili ka fituar rregullisht më shumë se 90 % të votave në zgjedhjet e zhvilluara gjatë pesë mandateve që kur mori pushtetin nga xhaxhai i tij në një grusht shteti në vitin 1979.

Dy kandidatë të opozitës janë në garë: Buenaventura Monsuy Asumu, i cili ka qenë tashmë në pesë zgjedhjet e mëparshme dhe Andrés Esono Ondo, i cili kandidon për herë të parë.

Rezultatet e hershme të pjesshme treguan se Partia Demokratike e Guinesë Ekuatoriale (PDGE) dhe koalicioni qeverisës i Obiang me 67,012 vota nga 67,196 të numëruara deri më tani. Numërimi do të vazhdojë të hënën, thuhet në një deklaratë në faqen e internetit të qeverisë.

Më shumë se 400,000 njerëz u regjistruan për të votuar në vendin me rreth 1.5 milionë banorë, i cili është i ndarë midis ishullit Bioko në Gjirin e Guinesë dhe një kontinenti bregdetar të vendosur midis Kamerunit dhe Gabonit.

Maja Bovcon, një analiste e lartë në Afrikë në kompaninë e inteligjencës së rrezikut Verisk Maplecroft, tha se rezultati i zgjedhjeve nuk kishte asnjë dyshim: “Mbyllja e kufijve dhe ngacmimet dhe arrestimet e mbështetësve të opozitës kanë hapur rrugën për zgjatjen e periudhës 43-vjeçare të Obiang.”

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian bënë thirrje për zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe ngritën shqetësimin lidhur me raportet e ngacmimeve dhe frikësimit të opozitës dhe grupeve të shoqërisë civile. Qeveria i hodhi poshtë akuzat si ndërhyrje në procesin e saj zgjedhor.

Duke mbyllur fushatën e tij të premten, Obiang tha se vendosi t’i çojë zgjedhjet presidenciale me disa muaj përpara dhe t’i mbajë ato së bashku me zgjedhjet legjislative dhe komunale, për të kursyer para për shkak të krizës ekonomike.

Prodhimi i naftës dhe gazit përbën rreth tre të katërtat e të ardhurave në shtetin anëtar të OPEC. Por prodhimi është zvogëluar në vitet e fundit në rreth 93,000 fuçi në ditë (bpd), nga rreth 160,000 fuçi në ditë në 2015, me maturimin e fushave të naftës.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit