16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor 2024

“Bizneseve shqiptare u mungojnë idetë novative” – Ekspertja: Shqipërisë i duhen më shumë sipërmarrje që japin vlera, jo fitime

Duhen Lexuar

Ndonëse bizneset janë një formë e mirë për të krijuar sa më shumë të ardhura, bizeset shqiptare vijojnë të kenë formën tradicionale që operojnë.

Statistikat kanë treguar që janë kryesisht bizneset e shërbimit ata të cilët eksperimentojnë më shumë shqiptarët. Por për çfarë lloji biznesi ka më shumë nevojë Shqipëria?

Kumrie Zika – Eksperte Pune, shprehet:

“Unë mendoj që biznese ka mjaftueshëm shqipëria, por është ideja që këto biznese të ndryshojnë filozofinë e të bërit biznes. Biznes dhe sipërmarrje janë dy gjëra të ndryshme. Historiku ka treguar që se si janë zhvilluar bizneset, të gjithë janë ndërtuar mbi fitimin. Pra rezultati është paraja dhe jo ideja, jo krijimi I një kulture biznesi, cilësie shërbimi e të qënit I veçantë në treg. Të bëhet I konkurruehëm dhe të japi një vlerë në shoqëri”.

Por çfarë duhet të bëjnë bizneset shqiptare ndryshe?

“Në të gjitha fushat kemi nevojë që të ndërhyjmë. Kohët ecin dhe teknologjia evolon. Bizneset mbesin mbrapa dhe përdorin të njëjtën teknologji, të njëjtën metodologji të cilët nuk ecin me kohën dhe kjo i vështirëson”, shton ajo.

Sipas ekspertes, bizneset nuk kanë ide novative.

“Kafet që ne I kemi shumë tradicionale, nuk shikon një kafe që të lexosh një libër, pra nuk e ke atë kafe dhe library bashkë. I mungojnë idetë innovative në çdo biznes”, tha ajo.

Diamila Leka/


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications