12.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Google prezanton smartwatch – Do të dalë në shitje më 13 tetor për 349,99 dollarë

Duhen Lexuar

Ora inteligjente e Google do të dalë në shitje më 13 tetor për 349,99 dollarë, tha kompania Alphabet, duke hyrë në territorin e dominuar nga Apple Watch në një periudhë kur konsumatorët e goditur nga inflacioni i lartë po shmangin të gjitha pajisjet e shtrenjta.

Me 100 dollarë më shumë se modeli me kosto më të ulët të Apple dhe i kufizuar për njerëzit me telefona Android, Google Pixel Watch përballet me pengesa të mëdha për adoptim, thonë analistët e tregut. Edhe shitjet e Apple Watch kanë rënë këtë vit pasi konsumatorët zgjedhin rivalë më të lirë.

Aplikacionet e Google tashmë punojnë me orët e kompanive të tjera përfshirë Apple, Samsung Electronics dhe Fitbit, të cilat Google i bleu vitin e kaluar dhe pajisjet e të cilave janë të njohura për gjurmimin e shëndetit personal. Ora e re Pixel e rrumbullakët, e prodhuar nga çelik inox dhe qelqi me dhjetëra opsione të rripave të dorës, mundëson pagesa pa kontakt, kontroll të muzikës. Një model me lidhje celulare kushton 50 dollarë më shumë.

Orët inteligjente do të shiten fillimisht në Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të tjera. Google tha gjithashtu se telefonat inteligjentë të tij më të fundit do të dalin në shitje në 17 vende duke filluar nga 13 tetori. Ato përfshijnë një Pixel 7 prej 599 dollarësh me një ekran 6.3 inç dhe një 7 Pro më të shndritshëm 899 dollarë me një ekran 6.7 inç dhe RAM shtesë.

Megjithëse një lojtar i vogël në tregun e telefonave inteligjentë, shitjet e Google janë duke u përshpejtuar. Ajo dërgoi 3 milionë telefona në gjysmën e parë të këtij viti, ose 131% më shumë se një vit më parë.

SCAN


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit