36.5 C
Tirana
E martë, 23 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Guvernatori

Sa po ndikon turizmi në ekonominë shqiptare? Guvernatori Sejko rendit impaktin në të ardhura, tregti e investime

Turizmi është kthyer në një degë të rëndësishme të ekonomisë, duke sjellë jo vetëm të ardhura direkte por edhe indirekte. Në fjalën e mbajtur...

“Kroacia, udhërrëfyes për integrimin në BE” – Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Sejko takohet me homologun kroat

Gjatë një takimi me homologun e tij kroat, Boris Vujçiç, Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, theksoi se Kroacia mund të shërbejë si...

“Inflacioni u reduktua në 4%. Ekonomia u rrit 3,5%” – Guvernatori Sejko, i pranishëm në forumin e “Euromoney”

Në Shqipëri është arritur reduktimi i inflacionit nga piku prej 8.3% në nëntor 2022, në nivelin prej 4% në dhjetor 2023. Në të njëjtën...

Guvernatori Sejko, në mbledhjet e FMN dhe BB – “Inflacioni në objektivin prej 3% pritet të arrihet në mesin e vitit 2024”

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, mori pjesë në Mbledhjet Vjetore të Fondit Monetar Ndërkombëtar  dhe të Grupit të Bankës Botërore, të cilat...

“Mbiçmimi i lekut ndihmoi në zbutjen e inflacionit” – Guvernatori i BSH, Sejko, në Konferencën e Bankës Kombëtare të Maqedonisë së Veriut

Shqipëria ka arritur ta dominojë ndikimin e goditjeve që vijnë nga çmimet e importuara duke shënuar një nga nivelet më të ulëta të inflacionit...

Guvernatori Sejko takim me përfaqësues të Bordit të Drejtorëve të BERZH: 2023, pozitiv si për rritjen ekonomike, ashtu edhe për rënien e inflacionit

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, priti në një takim përfaqësuesit e Bordit të Drejtorëve të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH)...

BSH garantoi stabilitetin monetar dhe financiar – Guvernatori Sejko, në Mbledhjet e Pranverës të FMN dhe Bankës Botërore

Ekonomia shqiptare i rezistoi mirë goditjeve të njëpasnjëshme nga tërmeti, pandemia dhe pasojat ekonomike të luftës në Ukrainë. Deklarata është bërë nga Guvernatori i...

“Shqipëria, përgjigje efektive ndaj krizës” – Guvernatori Sejko, në konferencën e Londrës: Monitorojmë ndërlikimet e mundshme

Shqipëria është përballuar me goditje të importuara nga Bashkimi Europian njësoj si vendet e rajonit dhe si një përgjigje efektive kemi kombinuar instrumentet e...

“Treguesit kryesorë ekonomikë, relativisht solidë” – Guvernatori i BSH, Sejko, takohet me nje delegacion të Bankës Qendrore Europiane

Rritja e çmimeve në tregjet ndërkombëtare gjatë vitit 2022 ka sjellë rritje të shpejtë të inflacionit në vend. Megjithatë, kjo rritje është shfaqur e...

Këshilli Mbikëqyrës i BSH nuk e ndryshon normën e interesit. Guvernatori Sejko:Inflacioni në rënie

Tendenca rënëse e inflacionit që po konstatohet në ekonominë globale dhe atë lokale, ka bërë që sërish Këshilli MBikëqyrës i Bankës së Shqipërisë të...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications