12.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Zbulimi rrallë: Arkeologët gjejnë një gjerdan ari dhe gurësh të çmuar 1300-vjeçar

Duhen Lexuar

Gjerdani u zbulua në varrin e një personazhi femëror me status të lartë nga periudha e mesjetës së hershme, gjatë punimeve paraprake në përgatitjen e një ndërtimi banimi nga Vistry Group.

Gjerdani, i përshkruar si një gjetje “një herë në jetë”, ka 30 varëse dhe rruaza të bëra nga monedha romake, ari, granata, qelqi dhe gurë të çmuar gjysmë të çmuar. Një varëse drejtkëndëshe me një motiv kryq formon pjesën qendrore të gjerdanit dhe është e zbukuruar me zbukurime të kuqe të vendosura në ar.

Gjetja është pjesë e një koleksioni të sendeve të varreve që janë ende duke u hetuar që është quajtur “Thesari Harpole”, bazuar në emrin e famullisë lokale. Ekspertët kanë deklaruar se varrimi i femrave është një nga më domethënësit nga periudha e zbuluar ndonjëherë në Britani.

Gjerdane të ngjashme të hershme mesjetare janë gjetur në vende të tjera në të gjithë Anglinë, me paralelen më të afërt që është gjerdani Desborough, i gjetur në Northamptonshire në 1860 dhe tani në koleksionet e Muzeut Britanik.

Arkeologët gjetën gjithashtu dy tenxhere të dekoruara dhe një enë bakri të cekët, ndërsa rrezet x të marra në blloqe dheu të ngritura nga varri (që aktualisht janë duke u gërmuar në mikro), tregon një kryq të dekoruar në mënyrë të hollësishme, me përshkrime shumë të pazakonta të fytyrave njerëzore të hedhura në argjendi.

Skeleti është dekompozuar plotësisht, duke lënë vetëm fragmente të vogla të smaltit të dhëmbëve, megjithatë, studiuesit besojnë se gruaja mund të ketë qenë një udhëheqëse e hershme e krishterë me pozitë të lartë, ose ndoshta një abaci ose mbretër.

Konservatorët e MOLA aktualisht po analizojnë gjetjet dhe po kërkojnë gjurmë të mbetjeve organike brenda varrimit. Është e mundur që gruaja të jetë vendosur në një shtrat brenda varrit dhe mund të gjenden gjurmë të orendive të buta.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit