11.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

BE në diskutime që qytetarët e Kosovës të hyjnë në bllok pa viza!

Duhen Lexuar

Bashkimi Europian ka lëvizur një hap më afër për të lejuar mbajtësit e pasaportave të Kosovës të hyjnë në bllok pa kërkesa për viza. Sipas projektligjeve, qytetarët e Kosovës së shpejti mund të udhëtojnë në BE pa vizë për një periudhë qëndrimi prej 90 ditësh në një periudhë gjashtëmujore.

Në mesin e vendeve të Ballkanit Perëndimor, vetëm qytetarët e Kosovës duhet të aplikojnë aktualisht për leje për të vizituar, studiuar ose marrë kujdes mjekësor në BE dhe në zonën Shengen. Në të vërtetë, Kosova mbetet i vetmi vend në Europën kontinentale përveç Rusisë dhe Bjellorusisë jashtë regjimit pa viza të BE-së.

Aktivistët kanë thënë se kërkesat janë “të padrejta” dhe “një çështje shumë e politizuar”. Jo të 27 vendet e BE-së e njohin shpalljen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia. Serbia, e cila e sheh provincën e dikurshme si pjesë të territorit të saj, është përpjekur në mënyrë aktive të parandalojë që Kosova të bëhet një anëtare e plotë e organizatave ndërkombëtare si OKB-ja dhe Interpoli.

Por BE tha të mërkurën se Kosova ka bërë “përparim të rëndësishëm” në reforma të ndryshme, duke përfshirë të drejtën themelore të lëvizjes së lirë. Masa mund të hiqet deri më 1 janar 2024, tha Këshilli Europian në një deklaratë.

Ambasadorët e BE-së ranë dakord me një mandat të mërkurën dhe çështja tani do të diskutohet midis Presidencës Çeke të BE-së dhe Parlamentit Europian.

“Sot kemi bërë një hap të rëndësishëm drejt udhëtimit pa viza për Kosovën”, tha ministri i Jashtëm çek Jan Lipavský. “Ne tani shpresojmë të arrijmë një marrëveshje me Parlamentin Europian shpejt për ta bërë këtë premtim realitet,” shtoi ai. “Liberalizimi i vizave është bërë i mundur nga përpjekjet e Kosovës për të forcuar kontrollet e saj kufitare, menaxhimin e emigracionit dhe sigurinë, dhe ne besojmë se ky bashkëpunim i mirë vetëm do të forcohet në të ardhmen”.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit