30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Cilat janë destinacionet kryesore të qëndrueshme të Europës për vitin 2024?!

Duhen Lexuar

Kategoria e qëndrueshme njeh vendet që fokusohen në turizmin e përgjegjshëm dhe strategjitë miqësore me mjedisin. Pesë destinacione në Europë janë ndër dhjetë vendet kryesore të qëndrueshme për të udhëtuar në vitin 2024, sipas Lonely Planet. Ekspertët e udhëtimeve kanë publikuar zgjedhjet e tyre më të mira se ku të shkojnë në botë vitin e ardhshëm. Renditja është e ndarë në kategoritë e vendeve, rajoneve, qyteteve, të qëndrueshme dhe vlerës. Kategoria e qëndrueshme njeh vende të fokusuara në turizmin e përgjegjshëm dhe strategji miqësore me mjedisin.

Spanja është tashmë një nga destinacionet më të njohura të pushimeve në botë, por vendi i lagur nga dielli ka zhvilluar strategji për të nxitur udhëtimet jashtë sezonit dhe për të promovuar destinacionet e anashkaluara. Ajo gjithashtu ka investuar në forma të transportit miqësore me mjedisin, duke përfshirë zgjerimin e rrjeteve të ciklit, kalimin në autobusët elektrikë dhe nisjen e linjave të reja të trenave. Valencia, në bregun lindor të Spanjës, është Kryeqyteti i Gjelbër Europian për vitin 2024 falë iniciativave të ndryshme të qëndrueshme, duke përfshirë përcaktimin e tokës bujqësore të re peri-urbane, pedonalizimin e 30,000 m2 hapësirë publike dhe përmirësimin e lidhjeve të trenave me shpejtësi të lartë me qytete të tjera. Nëse e vizitoni, sigurohuni që të bëni një kthesë rreth Jardín del Turia, një park pa trafik i krijuar nga shtrati i lumit Turia 9 km i gjatë. Mund të marrësh me qira një biçikletë ose të bashkohesh në një turne me dy rrota.

Grenlanda ka tërhequr prej kohësh udhëtarë kureshtarë dhe të guximshëm në shtresat e saj të mëdha të akullit dhe peizazhet e tundrës. Bordi i turizmit të vendit, Visit Greenland, ka punuar për të zbutur problemet e një numri në rritje të vizitorëve. Kjo përfshin sigurimin e mirëmbajtjes dhe ruajtjes së mjediseve natyrore dhe rregullimin e aktiviteteve turistike. Grenlanda është një destinacion kryesor për zbulimin e Dritave Veriore, dhe vendi do të shohë një “rritje në pamjet e aurorës ndërsa dielli arrin kulmin e aktivitetit në vitet e ardhshme”, shkruan Lonely Planet. Për një aventurë me ndikim të ulët, faqja e udhëtimit rekomandon një udhëtim kampingu dy-ditor në shtresën e dytë më të madhe të akullit në botë, duke filluar në Kangerlussuaq, vetëm pak larg me makinë.

Uellsi, një nga vendet e para në botë që ka nxjerrë ligje për qëndrueshmërinë, ka hyrë në listë falë rrjetit të tij hekurudhor të rinovuar. Lonely Planet vlerëson zgjerimin e vendit për rritjen e “mundësive miqësore për planetin për të eksploruar perëndimin e egër dhe të mrekullueshëm të vendit”. Parku Kombëtar i largët Pembrokeshire po bëhet më i aksesueshëm falë stacioneve të reja hekurudhore dhe rritjes së shërbimeve të planifikuara për linjën kryesore hekurudhore të Uellsit të Jugut në fillim të vitit 2025.

Për një pelegrinazh epik në Santiago de Compostela të Spanjës, shëtitësit mund të fillojnë në Portugali dhe të zgjasin udhëtimin e tyre në shtegun deri në 620 km. Rruga Portugeze (Caminho Português de Santiago) është një udhëtim piktoresk që mund të ndërmerret në këmbë ose me biçikletë. Rruga fillon në Lisbonë dhe kalon kishat romane, lumenjtë piktoreskë dhe fshatrat e lashtë. Ju mund të “kaloni natën në albergues në pronësi lokale, të darkoni në restorante tradicionale dhe të vizitoni qytete të vogla që kanë pasur vështirësi ndërsa banorët e tyre u dyndën në qytetet e mëdha”, thotë Lonely Planet.

Në vendet baltike, do të gjeni “shtigje [që] përfshijnë atë që mund të konsiderohet praktika më e gjatë e meditimit në Europë”, sipas Lonely Planet. Ekspertët e udhëtimit rekomandojnë të vizitoni dunat e rërës, lumenjtë dhe liqenet e rajonit në një udhëtim drejt “zbulimit të vetes suaj të brendshme”. Shkoni në Estoni për peizazhe të ashpra, Lituani për rërën e imët të Grykës Curonian dhe Letoni për në luginën e pyllëzuar të lumit Gauja, e përkryer për shikimin e gjetheve në vjeshtë.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications