30.5 C
Tirana
E martë, 23 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Ishtë

A do të bien çmimet për pijet alkoolike dhe duhanin? Mete: Do ulim koston e pullave fiskale për bizneset. Koncesioni ishte i kushtueshëm

Mallrat e pajisura me pullë fiskale siç janë pijet alkoolike dhe produktet e duhanit, pritet të kushtojnë më lirë për qytetarët shqiptarë. Komisioni parlamentar...

Nis kësti i katërt për ish-të përndjekurit – Ministria e Financave publikon emrat e përfituesve. Afat deri në fund të majit për dokumentet

Ministria e Financave ka gati emrat e trashëgimtarëve të ish-të përndjekurve që përfitojnë këstin e 4-t të dëmshpërblimit. Në faqen zyrtare të këtij institucioni...

Taksa e karbonit shtyhet në 1 Korrik 2026 – Ndryshon niveli. Aplikimi fillon me 1.5 lekë/kg, nga 0.5 lekë/kg që ishte propozimi fillestar

Vendosja e taksës së karbonit të parashikuar në paketën fiskale të vitit të ardhshëm për industrinë që përdor qymyrin si lëndë djegëse, si ajo...

Biznesi, miliarda lekë investime në turizëm – Vetëm në gjysmën e parë të vitit vlera ishte 5,6 miliardë lekë

Sektori i turizmit në Shqipëri, sidomos gjatë këtij viti, përjetoi një “boom” të vërtetë. Rreth 7,2 milionë turistë të huaj hynë në vend deri...

Korrik, bie ndjeshëm kredia e sektorit të ndërtimit – Fluksi i huave ishte 2.4 miliardë lekë në korrik, nga mbi 3 miliardë lekë në...

Pas një rritje të fortë në tremujorin e dytë të vitit, sektori i ndërtimit ka frenuar ndjeshëm huamarrjen në muajin korrik. Banka e Shqipërisë...

Kemi çmimet më të larta se eurozona! – Në qershor, inflacioni sipas metodës së Eurostat ishte 5,8%. INSTAT thotë 4,5%

Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit për muajin qershor ka vijuar prirjen rritëse. Nga 5% që ishte në prill dhe 5,6% në maj,...

Uji në Mars ishte 400 mijë vjet më parë, zbulimi i fundit i roverit kinez

Roveri kinez Zhurong ka zbuluar gjurmët e fundit të ujit në planetin e kuq. Falë eksplorimeve të tij, gjurmë uji u gjetën në disa...

Si do kishte reaguar ekonomia pa rritur normën bazë? – Studimi i BSH/ Leku në 2023 do ishte nënçmuar 11%, inflacioni 6.5 pikë më...

Në mbyllje të vitit 2022 Banka e Shqipërisë ka bërë një vlerësim empirik të ecurisë së inflacionit, kursit të këmbimit dhe kredive me probleme...

Duhet të ishte përgjigja kineze ndaj Chat GPT, prezantimi dështon bujshëm

Teknologjia e inteligjencës artificiale po përparon në mënyrë të jashtëzakonshme dy vitet e fundit, dhe nuk ka më asnjëri që të paktën nuk ka...

Shoferët, gjithmonë e më shumë fajtorë – Vetëm 1 në 7 aksidente shkaktohet nga këmbësorët, 4 vite më parë raporti ishte 1 në 5

Numri i aksidenteve si pasojë e sjelljes së këmbësorëve paraqitet në tendenca rënëse sipas të dhënave më të fundit nga “Instituti i Statistikave”. Rënia...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications