14.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Kriptot akoma të pasigurta – Vidhen rreth 570 milionë dollarë nga një Blockchain i lidhur me Binance!

Duhen Lexuar

Një blockchain i lidhur me Binance, shkëmbimi më i madh i kriptove në botë, është goditur nga një hakerim prej 570 milionë dollarësh, tha një zëdhënës i Binance, i fundit në një seri hakerimesh që goditën sektorin e kriptove këtë vit.

CEO i Binance, Changpeng Zhao, tha në një postim në Twitter se kriptot ishin vjedhur nga një “urë” e blockchain e përdorur në Zinxhirin BNB, i cili ishte i njohur si Binance Smart Chain deri në shkurt. Urat Blockchain janë mjete që përdoren për të transferuar kriptovaluta midis aplikacioneve të ndryshme.

Zhao tha se hakerat vodhën kripto me vlerë rreth 100 milionë dollarë. BNB Chain më vonë tha në një postim në blog se gjithsej 2 milionë të kriptomonedhës BNB me vlerë rreth 570 milionë dollarë u tërhoqën nga hakeri.

Zëdhënësi i Binance tha në komentet e dërguara me email se “shumica” e BNB mbeti në adresën e portofolit dixhital të hakerit, ndërsa rreth 100 milionë dollarë ishte “i pambuluar”.

Urat Blockchain janë bërë gjithnjë e më shumë shënjestër e vjedhjeve, të cilat kanë pllakosur prej kohësh sektorin e kriptove.

Zinxhiri BNB mbështet kriptomonedhën BNB, e njohur më parë si Binance Coin, e cila është tokeni i pestë më i madh në botë me një vlerë tregu prej rreth 46 miliardë dollarë, sipas të dhënave të CoinGecko.

Rreth 2 miliardë dollarë kriptovaluta është vjedhur në 13 hakime të ndryshme të urave, kryesisht këtë vit, tha në gusht firma e kripto-analitikës Chainalysis.

Në mars, hakerët vodhën rreth 615 milionë dollarë nga Ronin Bridge, e përdorur për transferimin e kriptove brenda dhe jashtë lojës Axie Infinity, në një nga grabitjet më të mëdha të kriptove në rekord. Shtetet e Bashkuara lidhën hakerat e Koresë së Veriut me vjedhjen.

BNB Chain pezulloi blockchain-in e saj për disa orë përpara se të rifillonte rreth orës 06:30 GMT, tha ajo në një postim në Twitter.

Ajo tha në postimin e saj në blog se BNB Chain ishte “në gjendje të ndalonte përhapjen e incidentit” duke kontaktuar “validuesit” e blockchain – subjekte ose individë që verifikojnë transaksionet e blockchain. BNB Chain tha se ka 44 verifikues në disa zona të ndryshme kohore, pa dhënë detaje të mëtejshme.

BNB Chain tha se do të prezantojë një “mekanizëm të ri qeverisës” për të kundërshtuar hakimet e ardhshme, si dhe për të zgjeruar numrin e verifikuesve.

Në faqen e internetit të Binance, Zinxhiri BNB përshkruhet si një “ekosistem i drejtuar nga komuniteti, me burim të hapur dhe të decentralizuar”.

SCAN


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit