6.5 C
Tirana
E premte, 23 Shkurt 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

çmimeve

Biznesi shton fitimet prej çmimeve, ul kreditë për likuiditete – Huatë e reja kryesisht për investime. Pritshmëritë, optimiste edhe për vitin 2024

Çmimet e rritura përgjatë vitit 2023 kanë vijuar t’i sigurojnë biznesit fitime të larta, për pasojë situatë të mirë likiditeti, e cila është pasqyruar...

“Lufta” e çmimeve për qumështin e deles – Shqipëria numëron 1 milionë krerë, sa prodhohet në total?

Çmimi i qumështit të deles është bërë shkak për një përplasje midis blegtorëve dhe fabrikave të përpunimit që u blejnë produktin.  Blegtorët në jug...

Biznesi, pesimist për ecurinë e aktivitetit – Konsumatorët, më optimistët. Por, frenojnë niveli i çmimeve dhe papunësia

Sipërmarrja e sheh me pesimizëm ecurinë e aktivitetit në sektorë të tillë si industria, ndërtimi, tregtia dhe shërbimet. Ndërsa, konsumatorët shprehen më optimistë, por...

Valë e re e rritjes së çmimeve nga lufta në Izrael – Ramabaja: Nafta dhe energjia më të prekshmet, qytetarët janë humbësit

Lufta në Izrael pritet të japë një reaksion zinxhir që do të ketë pasoja jo vetëm në Ballkanin Perëndimor si rajon, por edhe në...

Bien çmimet e energjisë për tensionin 35KV – Klientët, të cilët furnizohen nga FMF, “përfitojnë” nga rënia e çmimeve në bursa

Rënia e ndjeshme e çmimeve të energjisë elektrike në tregjet ndërkombëtare ka sjellë efekte pozitive për një kategori abonentësh në Shqipëri. Janë klientët e...

“Kriza e çmimeve vijon”, Banka Qendrore Europiane çon në nivele rekord normat e interesit

Banka Qendrore Europiane ka rritur sërish normën bazë të interesit, duke e çuar atë në nivelin rekord prej 4 për qind. Vendimmarrja e institucionit...

Kundër çmimeve të referencës, ndërtuesit: Apartamentet do shtrenjtohen me 35%

Çmimet e reja të referencës në Tiranë do të shtrenjtojnë me deri në 35 për qind apartamentet në Tiranë. Është ky paralajmërimi i Shoqatës...

Në korrik niveli më i lartë i kredive të këqija për këtë vit, shkak edhe kriza e çmimeve

Qytetarët dhe bizneset nuk po i paguajnë kreditë në kohë. Kriza e çmimeve, normat e larta të interesit, por edhe pushimet verore po shtojnë...

“Super” tatimet, doganat në “udhëkryq” – Rënia e çmimeve ul të ardhurat nga TVSH, “lulëzojnë” kontributet

Buxheti i shtetit ka arkëtuar 44 miliardë lekë më shumë se një vit më parë për periudhën Janar-Korrik 2023, ndërsa të ardhurat janë realizuar...

Taksa e shtëpive të dyta e të treta, 5 argumentet e Qeverisë – Nga deklaratat e rreme të çmimeve, te shfrytëzimi i apartamenteve, te...

Ndërsa shumë shqiptarë kanë tashmë shtëpinë e dytë në bregdet, apo edhe të tretë në periferi apo në zona qendrore të Kryeqytetit, Qeveria quan...

Latest news

- Advertisement -spot_img