29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

nga

Cila është natyra e bizneseve që hapen në Shqipëri? – Nga IT te ndërtimi, sipërmarrjet që kanë mbi 10 punonjës

Regjistrimi i biznesevë është në trend rënës në Shqipëri. Sipas ekonomistëve, bizneset me 1-4 punonjës janë shtuar më shumë. Ndërtimi dhe IT janë sipërmarrjet...

Bien çmimet e importit, por rriten kostot e prodhimit – Shtrenjtimi erdhi nga sektorët e energjisë dhe industria nxjerrëse

Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT, dy tregues të rëndësishëm si Indeksi i Çmimit të Prodhimit dhe Indeksi i Çmimit të Importit janë...

Fjalimet e deputetëve do të zbardhen nga Inteligjenca Artificiale – Çdo ditë prodhohet mesatarisht 10 orë material audio

Fjalimet e deputetëve në Kuvendin e Shqipërisë do të zbardhen përmes inteligjencës artificiale. Projekti parashikon një platformë të re që transkripton të gjitha takimeve që...

Ndërtimi vijon nën presionin e çmimeve – Kostot u rritën me 3.4% në tremujorin e parë, nga energjia dhe pagat

Të dhënat nga “Instituti i Statistikave” mbi kostot e ndërtimit, për tremujorin e parë të vitit 2024, sinjalizojnë rritje si në terma vjetore, ashtu...

Si do ndikojë rritja e pagës në konsum dhe taksa? – Gjokutaj: Sektori privat nuk do preket nga kjo lëvizje

Nga një korriku paga mesatare në sektorin publik do të rritet në 900 euro. Nga rritja e herë pas herëshme e pagës minimale në...

Korea, furnizuesi i dytë më madh i makinave – Në pesë muaj, importi në Shqipëri nga ky vend zinte 17.5% të totalit

Gjatë pesë muajve të parë të vitit aktual në Shqipëri janë regjistruar për herë të parë gjithsej 41,595 mjete, ku 83.3% e tyre janë...

Shqipëria, me rrjetin 5G nga viti i ardhshëm – Kreu i AKEP: Dominimi i tregut nga 2 operatorë mund të ndikojë në rritjen e...

Nga viti i ardhshëm në Shqipëri do të nisë operimet teknologjia e rrjetit 5G. Deklarata është bërë nga kreu i Autoritetit të Komunikimeve Elektronike...

Doganat vlerësohen nga “Pyetësori me Biznesin”- U anketuan 178 biznese nga sektorë të ndryshëm

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave ka marrë vlerësimet maksimale në Pyetësorin e dytë të zhvilluar në funksion të rritjes së transparencës dhe në vijim...

Rama me emigrantët në Itali: Keni arsye për të qenë krenarë! 421 mijë prej jush përfitojnë nga marrëveshja e pensioneve

Për gati një orë kryeministri Edi Rama mbajti fjalim në pallatin e sportit në “Busto Arsizio’’, lokalitet afër qytetit të Milanos i mbushur me...

UNDP dorëzon 2 sisteme fotovoltaike diellore në Bashkinë e Shkodrës financuar nga qeveria japoneze!

Ceremonia e dorëzimit të dy sistemeve fotovoltaike diellore në të cilën morën pjesë Ambasadorja e Japonisë në Shqipëri, Kato Kikuko, Përfaqësuesja e Përhershme e...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications