32.5 C
Tirana
E shtunë, 22 Qershor 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

për

Ndërprerja e energjisë, defekti në sistemin e transmetimit – Balluku: ndërhyrje e shpejtë në gjithë vendin, energjia u rikthye për 30 minuta

Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku, ne një dalje të posaçme për mediat foli për shkëputjen disa minutshe të energjisë elektrike në të gjithë vendin. Ajo tha...

Qeveria parashikon të mbledhë më shumë para’ – Miratohet kuadri fiskal/ Rritet “tavani” për të ardhurat dhe shpenzimet

Qeveria ka rishikuar me rritje të ardhurat dhe shpenzimet për vitin 2024, si pasojë e performancës pozitive të ekonomisë përgjatë këtyre muajve. Këshilli i Ministrave...

Rregullat e reja për balancat e energjisë – OST: Intervali 15 minutësh s’mund të realizohet, kompanive iu duhet më tepër kohë

Intervali kohor 15 minuta për proceset e tregut balancues të energjisë nuk mund të realizohet. Përmes një shkrese drejtuar Entit Rregullator të Energjisë, Operatori...

Miratohet kredia për hekurudhën Vorë-Hani i Hotit – Qeveria ratifikon marrëveshjen e huasë me BEI për projektin e rehabilitimit

Qeveria ka ratifikuar marrëveshjen e kredisë me Bankën Evropiane të Investimeve, për rehabilitimin e linjës hekurudhore Vorë – Hani i Hotit. Pas miratimit nga...

Progres i kënaqshëm për kredinë 120 mln USD – Banka Botërore publikon vlerësimin për projektin e zhvillimit të gjelbër

Banka Botërore ka publikuar vlerësimin e parë për ecurinë e projektit “Përshtatshmëria e parë dhe zhvillimi i gjelbër”, duke e klasifikuar në “progres i...

Buxheti “nxjerr” paratë për uljen e taksave – Në 5 muaj mbledh 290 milionë euro më shumë se një vit më parë

Në 5 muajt e parë të vitit buxheti i shtetit ka arkëtuar afro 287.1 miliardë lekë apo 29 miliardë lekë më shumë se një...

Taksimi i profesionistëve të lirë, Shqipëri vs Rajon – Vendi ynë mban “barrën” më të lartë për mbi 30 mijë biznese

Prej disa muajsh profesionistët e lirë po kundërshtojnë regjimin e ri tatimor që rëndon mbi ta i cili llogaritet nga 15-23 për qind, me...

Tjetër hap drejt sigurimit të detyrueshëm të pronave – Qeveria heq nga vetja detyrimin për t’u përgjigjur në rast fatkeqësish

Qeveria shqiptare ka hedhur hapin e radhës drejt politikës së re për sigurimin e detyrueshëm të pronave nga ana e qytetareve shqiptarë. Në projektligjin...

Rregulla të reja për subjektet financiare jobanka – BSH shton procedurat për procesin e revokimit dhe likuidimit

Banka e Shqipërisë ka vendosur të bëjë disa ndryshime në rregulloren për subjektet financiare jobanka. Pas zbulimit të skemës së mashtrimit nga Micro Credit...

KESH, 1.88 mln euro për blerje energjie – Realizohet procedura e parë për sivjet. Deri më tani ka patur vetëm shitje e optimizim

Mungesa e reshjeve dhe rritja e kërkesës për energji për shkak të rritjes së temperaturave kanë detyruar Korporatën Elektroenergjetike Shqiptare të blejë energji, për...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications