30.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

“Gjethja” fotovoltaike që ‘kopjon’ natyrën!

Duhen Lexuar

Ekziston një arsye pse gjethet kanë një formë dhe strukturë të caktuar në natyrë: janë evolucionare dhe funksionale. Kjo është ajo që menduan studiuesit në Imperial College në Londër kur patën idenë e gjethes PV, një teknologji e re fotovoltaike e frymëzuar nga forma e gjetheve. Panelet konvencionale mund të kapin 10% deri në 25% të energjisë diellore, duke e kthyer atë në energji elektrike, por duke e lënë pjesën më të madhe të papërdorur.

Problemi është se, veçanërisht gjatë ditëve të nxehta të verës, e gjithë kjo energji e tepërt tenton të mbinxehë sistemet, të cilat duhet të ftohen nëpërmjet rrjedhave të ujit ose ajrit. Prandaj, përveç shpenzimit të energjisë shtesë, ndikon edhe vetë efikasiteti i qelizave.

Prandaj, shkencëtarët britanikë u përpoqën të rimendonin arkitekturën e paneleve në mënyrë që ato të mund të gjeneronin energji elektrike, nxehtësi dhe ujë të pastër, duke rritur gjithashtu efikasitetin. Për të realizuar këtë arritje ata kërkuan frymëzim te bimët, të cilat e kryejnë këtë punë çdo ditë.

Kështu, duke studiuar strukturën dhe funksionimin e saj, shkencëtarët arritën në shpikjen e “gjethes fotovoltaike”, e bërë me materiale me kosto të ulët. Vëmendja e studiuesve është kthyer kryesisht tek procesi i transpirimit, i cili mundëson transportimin e ujit nga rrënjët deri te majat, duke ndihmuar në përfundimin e fotosintezës.

Në detaje, gjethja PV përbëhet nga fibra natyrale që lëvizin ujin nga një rezervuar i jashtëm drejt qelizës diellore dhe që e lejojnë atë të mbulojë të gjithë sipërfaqen përpara se të avullojë. Avujt e ujit dhe nxehtësia e tepërt më pas kapen nga një kolektor së bashku me energjinë elektrike të prodhuar dhe gjithçka ruhet në një sistem inteligjent.

Sipas studiuesve, aplikimi i këtij dizajni inovativ në teknologjinë fotovoltaike në të gjithë planetin do të ndihmonte në përshpejtimin e tranzicionit global të energjisë, duke çuar në një sërë përfitimesh konkrete: të tilla si 10% më shumë energji elektrike e prodhuar dhe më pas prodhimi i mbi 40 miliardë metra kub të freskët uji çdo vit, për të mos përmendur që teknologjia e re nuk përdor materiale poroze të shtrenjta, ventilatorë, njësi kontrolli apo pompa, duke gjeneruar kështu kursime të konsiderueshme edhe në kostot e prodhimit dhe të depozitimit të mbetjeve.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications