29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

“38% më shumë individë që punojnë në të zezë” – ISHP inspektoi 4948 biznese mbi bazë risku në 6 muajt e parë të vitit

Ledina Elezi/ Inspektorati Shtetëror i Punës dhe Shërbimeve Shoqërore ka vijuar me kontrollet për respektimin e standarteve të punës sipas legjislacionit në fuqi nga...

Ndërprerja e plotë energjisë, Drenova: Ja e vërteta – Drejtori i OST flet për shkaqet e ‘blackout-it’ që ndodhi më 21 qershor 2024 

Më 21 qershor 2024 në katër vende të Ballkanit, përkatësisht Shqipëri, Mali i Zi, Bosnjë Hercegovinë e pjesërisht në Kroaci, pati një ndërprerje të...

Cila është natyra e bizneseve që hapen në Shqipëri? – Nga IT te ndërtimi, sipërmarrjet që kanë mbi 10 punonjës

Regjistrimi i biznesevë është në trend rënës në Shqipëri. Sipas ekonomistëve, bizneset me 1-4 punonjës janë shtuar më shumë. Ndërtimi dhe IT janë sipërmarrjet...

Zero taksa e fatura për kompanitë që prodhojnë armë në Shqipëri – Kriteri: Kompania duhet të investojë së paku 25 milionë euro

Shqipëria po përgatit terrenin për zhvillimin e industrisë së prodhimit të armëve. Për këtë qëllim, në proces konsultimi publik është dhe një projektligj i...

Qytetarët, afat për bonot e privatizimit deri në 2027-ën – 42% ende në qarkullim. Cilët janë kategoritë që mund ti përdorin?

Qytetarët shqiptarë do të kenë mundësi të përdorin bonot  e privatizimit deri në dhjetor të vitit 2027. Komisioni parlamentar i Ekonomisë dhe Financave ka...

Shqipëria dhe Inteligjenca Artificiale – Si t’i bëjmë algoritmet që të flasin shqip?!

Nga Fatos FICO “Qifqi është një gatim tradicional i Gjirokastrës, qifqinë vërtete e gjen vetëm atje,…”. Ndërsa tekstin lidhur me gatimin po e dërgoja në...

“Bizneseve shqiptare u mungojnë idetë novative” – Ekspertja: Shqipërisë i duhen më shumë sipërmarrje që japin vlera, jo fitime

Ndonëse bizneset janë një formë e mirë për të krijuar sa më shumë të ardhura, bizeset shqiptare vijojnë të kenë formën tradicionale që operojnë. Statistikat...

Nga 1 maji, skema e re e çmimit të energjisë për furrat e bukës – Enti Rregullator merr vendimin. Ja kategoritë e subjekteve që...

Duke nisur nga data 1 maj furrat e bukës, që tregtojnë edhe prodhime pastiçerie, brumrash apo kanë bar kafe do të paguajnë sipas skemës...

Sigurimet e papaguara rrezikojnë pensionet – Avokatja Shkëmbi sqaron procedurën që duhet të ndiqet nga qytetarët

Borxhi i akumuluar ndaj sigurimeve shoqërore, nga institucione publike dhe private, ka arritur në nivelin e 22.5 miliardë lekëve, një detyrim ky që ka...

Tunelet dhe urat gjigante që lidhin Azinë me Europën! (FOTOT)

Me brigje të pjerrëta të mbushura me pallate private elegante, parqe pallatesh dhe korije shekullore, Bosfori është mishërimi i Stambollit. Kjo ngushticë 30 kilometra...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications