6.5 C
Tirana
E premte, 23 Shkurt 2024

7.5 kilometra kabllo elektrike dhe 700 drita – Italia ndez pemën më të madhe të Krishtlindjes në botë

Duhen Lexuar

Italia ka ndezur zyrtarisht pemën më të madhe të Krishtlindjeve në botë, në qytetin mesjetar të Umbrianit, Gubbio. Ekrani është mjaft i madh për të mbuluar 30 fusha futbolli, që shtrihen 450 metra të gjerë dhe 750 metra në gjatësi përgjatë shpatit të malit Ingino.

Ai përbëhet nga 7.5 kilometra kabllo elektrike dhe 700 drita dhe ylli ndodhet në Bazilikën e Patronit vendas Saint Ubaldo.

Filippo Mario Stirati, kryetari i bashkisë së qytetit, thotë se ekspozita është një burim i madh krenarie.

“Pema është kthyer në një ikonë ndërkombëtare, e njohur ndër pemët më domethënëse të Krishtlindjeve në botë si ato në Nju Jork apo Australi”, tha Stirati.

Është shijuar nga vendasit dhe turistët ndër vite. Alessandro Ferrara, i cili udhëtoi nga Roma për ceremoninë e ndriçimit me djalin e tij të vogël tha: “Është një emocion i bukur çdo vit, ju mund të ndjeni frymën e Krishtlindjes”.

Pema e Krishtlindjeve Gubbio ka qenë një spektakël i përvitshëm që nga viti 1981. Ajo u fut zyrtarisht në Librin e Rekordeve Guinness në vitin 1991. Më shumë se tre dekada më vonë, hyrja e saj mbetet e pakundërshtueshme.

“Është një përvojë unike, të shohësh malin të kthehet në një pemë Krishtlindjesh dhe ne jemi mirënjohës për të gjithë vullnetarët që e bëjnë atë të ndodhë,” tha Silvia Di Nicola, një banore vendase që mund ta shohë atë çdo vit.

“Simbol i paqes”

Komiteti përgjegjës për pemën thotë se përveç tërheqjes së turistëve, ajo luan një rol vendimtar edhe në trashëgiminë kulturore të qytetit.

“Është një angazhim i madh sepse çdo të dielë në mëngjes nga shtatori, vullnetarë të të gjitha moshave mblidhen për të sjellë në jetë pemën. Janë 64 persona në komitet dhe është një traditë e trashëguar ndër breza,” shpjegoi Giacomo Fumanti, presidenti i komisionit.

Papa Françesku dhe astronauti italian Paolo Nespoli janë ndër ata që kanë pasur nderin të ndezin dritat në vitet e mëparshme.

Për një dhurim prej 10 € (10,50 dollarë), secila prej dritave mund të “miratohet” dhe t’i kushtohet një personi të dashur. Në një kohë të vështirë për shumë, kryebashkiaku shpreson se mund të jetë një simbol solidariteti.

“Këtë vit do të doja që pema të jetë simbol i paqes sepse me ajrin e luftës që thithim prej shumë muajsh na duhet edhe një mesazh shprese”, shtoi kryebashkiaku.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit