21.5 C
Tirana
E mërkurë, 12 Qershor 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

para

Rishtypja e kartëmonedhave, cilat prerje do emetohen? – Prerjet, 200 dhe 500 lekë. BSH: Qëllimi, plotësimi i kërkesave të ekonomisë për para’

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë ka miratuar rishtypjen e kartëmonedhave shqiptare me kurs ligjor, me prerje 200 lekë dhe 500 lekë. Sipas “Bankës së...

Sa para’ qarkulluan në Shqipëri gjatë vitit 2023? – Rritje eksponenciale e emetimit të kartëmonedhave dhe impakti në ekonomi

Emetimi i kartëmonedhave ka përfitime të mëdha për individët dhe organizatat financiare, duke përmirësuar sigurinë, lehtësimin e transaksioneve dhe lehtësimin e menaxhimit të financave...

Turistët hedhin mbi 1 milion euro në shatërvanin Trevi të Italisë çdo vit. Çfarë ndodh me këto para?!

Nëse keni vizituar Romën, me siguri keni hedhur një monedhë në shatërvanin e famshëm Trevi. Çdo vit, mbi 1 milion euro përfundojnë në ujin...

Sa para’ derdhën lojërat e fatit në buxhet? – Të dhënat zyrtare/ Rritet aktiviteti në kazino në 2023-shin

Të ardhurat nga veprimtaritë e lojërave të fatit të derdhura në buxhetin  shtetit në vitin 2023 regjistrohen në afro 2.2 miliardë lekë apo 21...

Fermerët që bashkohen do marrin më shumë para’ – Denaj: Më 27 Mars hapen aplikimet për subvencione në bujqësi

Fermerët të cilët bashkohen do të kenë prioritet në financim përmes skemës kombëtare të mbështetjes për vitin 2024. Ndërsa njofton hapjen e aplikimeve më...

12 milionë pagesa me para’ elektronike në 2023 – Shumat rekord, volumi i vlerave monetare të transferuara afro 800 milionë euro

Viti 2023 duket se do të shënojë një rekord të ri sa i përket pagesave me para elektronike. Janë kryer përmes këti sistemi thuajse...

Hyn në fuqi buxheti i shtetit 2024 – Më 3 janar thesari pritet të disbursojë fondet e para

Më 1 janar ka hyrë në fuqi buxheti i shtetit për vitin 2024, ndërsa pritet që më datë 3 thesari të disbursojë fondet e...

Rritja e pensioneve, Prof. Hoxha: Duhet të rriten pagat para ’94-s!

Qeveria ka lënë të hapur mundësinë e rishikimit të skemës së pensioneve, teksa është bërë e ditur se ka nisur një vlerësim i skemës...

Inflacioni vjetor dhe i ushqimeve në Europë – Në cilën listë Shqipëria është e para?

Inflacioni vjetor në BE ka qenë në rënie ndërsa inflacioni i ushqimeve mbetet i lartë, duke goditur familjet me të ardhura të ulëta në...

Koncesionet do marrin më shumë para’ – Buxheti 2024 arrin në 14.3 mld lekë, 1.3 mld lekë më shumë se sivjet 

Kontratat koncesionare do të marrin më shumë para’ nga buxheti i shtetit për vitin 2024. Sipas projektbuxhetit, për vitin që vjen janë akorduar në...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications