29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

milionë

Gati rritja e pagave, si ka ndryshuar kosto në buxhet? – Analiza/ Rriten shpenzimet me  49 milionë euro vetëm për 4 muaj

Brenda këtij muaji qeveria pritet të miratojë vendimet përkatëse për rritjen e pagave në sektorin publik, ku përfshihen punonjësit me grada, administrata, pushteti vendor,...

Zero taksa e fatura për kompanitë që prodhojnë armë në Shqipëri – Kriteri: Kompania duhet të investojë së paku 25 milionë euro

Shqipëria po përgatit terrenin për zhvillimin e industrisë së prodhimit të armëve. Për këtë qëllim, në proces konsultimi publik është dhe një projektligj i...

Shteti del me 200 milionë euro tepricë – Janar-Shkurt, rriten të ardhurat në buxhet. Konsumi, ndikim kryesor

Në dy muajt e parë të vitit, buxheti i shtetit ka arkëtuar 104 miliardë lekë , duke tejkaluar të njëjtën periudhë të 2023-shit me...

Shqiptarët “dynden” drejt automjeteve luksoze – Vetëm në 2023-shin kanë paguar 4.6 milionë euro taksa

Qytetarët shqiptarë duket se po orientohen më shumë drejt blerjes së automjeteve luksoze, pavarësisht taksave ekstra që duhet të paguajnë.  Të dhënat zyrtare nga...

Bizneseve u kthehen 218 milionë euro TVSH – Refuzohen 41% e kërkesave për mosplotësim dokumentacioni

Përgjatë vitit 2023, bizneset kanë marrë mbrapsht në formën e rimbursimit të TVSH-së afro 218 milionë euro. Referuar të dhënave zyrtare nga Drejtoria e...

370 milionë euro për 120 km hekurudhë – Spahiu: Investime të jashtëzakonshme, sfidë elektrifikimi

“Infrastruktura hekurodhore në Shqipëri po modernizohet dhe brenda 10 vitesh, do të kemi një rrjet të rivitalizuar’’. Kështu ka thënë për ScanTv eksperti i...

Buxheti e nis vitin më “këmbë të mbarë” – Arkëtohen 38.5 milionë euro më shumë vetëm për Janarin

Buxheti i shtetit e ka nisur vitin me “këmbë të mbarë”, duke arkëtuar 54.3 miliardë lekë ose 100.6% e planit të së njëjtës periudhë....

Qeveria shton 98 milionë euro për punë publike – Akti normativ/ Si ndryshoi buxheti në nisje të vitit?

Në muajin e dytë të vitit për shkak të perfomancës së lartë në të ardhura, vijueshmëri edhe nga 2023-shi, qeveria ka vendosur të bëjë...

Rrjeti energjetik, 30 milionë USD investime në 2024 – Ndërhyrje në Shëngjin dhe Velipojë: Plani për zonat turistike

Pas gati tre vitesh, frenim të investimeve madhore, për shkak të tërmetit, pandemisë dhe krizës energjetike, OSHEE ka gati planin për zbatimin e projekteve...

Ku mund t’i investojë një shqiptar 10 milionë lekë? – Tregu ofron tre opsione. Nga bonot e thesarit te kriptomonedhat

Format për të gjeneruar para janë nga më të ndryshmet, por ajo çfarë u trajtua në emisionin Ekonomia 3D është çështja se si mund...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications